Wkłady parafinowe czy wkłady olejowe – które wkłady do zniczy są lepsze?
Poradnik

Wkłady parafinowe czy wkłady olejowe – które wkłady do zniczy są lepsze?

W dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki pamięć o naszych zmarłych bliskich wraca ze zdwojoną siłą. Chcąc upamiętnić ich obecność w naszym życiu odwiedzamy miejsca ich pochówku. Wszelkie kwiaty, stroiki oraz znicze są dowodem naszej pamięci oraz niegasnącej miłości do tych, którzy odeszli. Ten piękny gest i tradycja pozwala na chwilę zatrzymania się oraz docenienia tych, którzy nadal z nami są. W takich momentach nie warto tracić głowy i nerwów na wybieranie najlepszego rodzaju zniczy. Od tego jest ten krótki poradnik, dzięki któremu wybór wkładu do zniczy będzie już za kilka minut oczywisty!

Prosta odpowiedź na trudny wybór

Zastanawiając się nad wyborem zniczy oraz wkładów do nich, warto sobie na początek odpowiedzieć na pytanie, czy kupujesz wkłady wyłącznie na obecną porę roku, czy może na zapas. Jest to pierwszy z wyznaczników pomagający wybrać rodzaj wkładu, ponieważ ich specyfikacja jest do tego dopasowana. Przeanalizujmy właściwości dwóch najpopularniejszych rodzajów wkładów zniczy!

Cechy wkładów parafinowych

Pierwszy z nich to wkłady parafinowe, czyli stanowczo najbardziej popularny rodzaj uzupełnień do zniczy. Kupując nagrobne świece możesz mieć pewność, że w środku zastaniesz wkład parafinowy. Wynika to głównie z ich niskiej ceny, właściwie najniższej ze wszystkich rodzajów wkładów. Druga cecha, przez którą producenci zniczy tak chętnie je wykorzystują, to duża różnorodność rozmiarów. Ze względu na swoją popularność i niskie koszty, powstaje coraz to więcej rodzajów i wymiarów, w jakich robią wkłady parafinowe. Cechy te są kuszące nie tylko dla producentów zniczy, ale także dla przeciętnego konsumenta. Również dla niego wkłady te będą najtańsze. Jeżeli posiadasz zakupione wcześniej osłonki, to bez problemu odnajdziesz wkład w odpowiednim rozmiarze.

Wkłady parafinowe czy wkłady olejowe – które wkłady do zniczy są lepsze?

Jednak jest jedna cecha, która może przemówić na niekorzyść tego rodzaju uzupełnień – w zależności,  w jakiej porze roku kupujesz wkłady. Wersja parafinowa może się okazać mniej wytrzymała w czasie jesienno-zimowych dni. Są to również wkłady o krótszym czasie palenia, który zostaje dodatkowo skracany przez pogodę. Wkłady parafinowe są dobrym rozwiązaniem na letnie dni, natomiast na te zimowe polecamy wersję olejową.

Cechy wkładów olejowych

Wkłady olejowe są obecnie drugimi najpopularniejszymi rodzajami wkładów, co wynika przede wszystkim z ich minimalnie wyższej ceny. Jest ona skutkiem tego, z czego powstają, czyli z kompozycji olejów z parafiną. Dzięki takim surowcom osiągają o wiele wyższe czasy palenia, niż sama parafina, a także są odporne na wiele warunków atmosferycznych. W lecie mogą ulegać lekkiemu topnieniu, natomiast w zimie to strzał w dziesiątkę!