Jak ogrzać łazienkę?
Dom i ogród

Jak ogrzać łazienkę?

Dla większości łazienka jest miejscem wypoczynkowym, w którym komfort jest najważniejszy. Wyposażenie łazienek oprócz elementów wyposażenia i wystroju powinno zakładać również kwestie ogrzewania. Odpowiednio ogrzana łazienka jest kluczowym aspektem, ponieważ bez tego nawet najpiękniejsze wnętrze nie będzie źródłem relaksu. Warto pamiętać o tym, że temperatura w łazience powinna być yższa o kilka stopniu w porównaniu do pozostałych pomieszczeń w domu. Jest to ważne dla zachowania odpowiednich warunków podczas codziennych czynności higienicznych.

Ogrzewanie ścienne

To popularne współcześnie grzejniki drabinkowe. Mają za zadanie ogrzać pomieszczenie, ale przyjmują również rolę suszarki na ręczniki czy pranie. Występują grzejniki wodne (podłączane do instalacji ogrzewania centralnego), wodno-elektryczne wyposażone w grzałkę elektryczną oraz elektryczne, pełniące uzupełnienie ogrzewania podłogowego.

Dobierając grzejnik ścienny zwracać uwagę powinno się nie tylko na wyposażenie łazienek, ale także jej wielkość. Przy większych łazienkach zaleca się, by moc grzejnika była nieco większa. Obecnie wyróżnia się ogromny wybór tego typu grzejników. Przyjmują różnorodne kształty od prostokątnych, przez obłe, okrągłe, aż po płaskie czy wypukłe. Grzejnik do łazienki nie musi być koloru białego – można mieć kaloryfer koloru w zasadzie jaki chcemy.  

Jak ogrzać łazienkę?

Ogrzewanie podłogowe

To rodzaj ogrzewania cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma nic przyjemniejszego, gdy po wyjściu z wanny czy prysznica stajemy na ciepłych płytkach. Jego ogromną zaletą jest to, że temperatura jest we wszystkich miejscach taka sama, ponieważ ciepło rozchodzi się równomiernie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wyposażenie łazienek przy tego typu ogrzewaniu jest dużo prostsze. Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwszy z nich to ogrzewanie wodne, działające głównie w okresie grzewczym oraz elektryczne, włączane w chwilach, w których ich potrzebujemy niezależnie od pory roku.

Zarówno elektryczne kable grzejne jak i rury ogrzewania wodnego są rozmieszczane na wylewce betonowej. Maty i folie nie potrzebują odpowiednio przygotowanego podłoża. Ten rodzaj ogrzewania musi być przykryty materiałami o wysokiej przewodności ciepła. Najlepiej, gdy jest to gres, terakota lub kamień naturalny. Decydując się na naturalne drewno, zdecydowanie zaleca się te gatunki o niskim współczynniku kurczliwości. Są nimi np. tek, iroko albo merbau. Inne rodzaje drewna mogą ulec deformacji pod wpływem ciepła i wilgoci, czego w łazience z pewnością nie brakuje.

Ogrzewanie ścienne i podłogowe w jednej łazience

Osoby, które posiadają duże wnętrze pod łazienkę, co częściej pełni rolę pokoju kąpielowego powinny zdecydować się na zastosowanie zarówno ogrzewania ściennego jak i podłogowego. Wówczas w łazience montowane jest ogrzewanie podłogowe oraz grzejnik lub sama grzałka na ścianie. To rozwiązanie sprawi, że cała łazienka będzie bardzo dobrze dogrzana, a dodatkowo problem mokrych ręczników będzie rozwiązany, dzięki obecności grzejnika na ścianie.