Rodzaje sprężarek w zależności od branży, w której występują
Warto kupić/wiedzieć

Rodzaje sprężarek w zależności od branży, w której występują

Sprężarki to maszyny energetyczne, bez których występowania nie istniałoby wiele zakładów przemysłowych w dzisiejszym świecie. Z urządzeniami tymi możemy się spotkać praktycznie w każdej dziedzinie życia. Sprężone powietrze to czynnik zasilający wiele urządzeń i przedmiotów, chociażby zwykłe koło samochodowe. 

Zasada działania kompresorów opiera się głównie na zmianie objętości czynnika znajdującego się w zbiorniku lub też na gwałtownym wzroście prędkości jego przepływu przez urządzenie. To na jaki rodzaj sprężarki się zdecydujemy będzie zależało w dużej mierze od potrzeb sprzętów zasilanych przez nasz kompresor. Istotny jest również czas regularnego działania oraz oczywiście poziom hałasu. 

Sprężarki tłokowe 

Ten typ kompresorów jest jednym z najbardziej rozgałęzionych. Co prawda jego zasada działania jest prosta, jednak wszystkie rodzaje odróżnia od siebie typ silnika napędzającego oraz stopień wytwarzanego ciśnienia i hałasu. 

Schemat działania sprężarek tłokowych opiera się głównie o tłok oraz cylinder. Jak sama nazwa wskazuje, elementem ruchomym w tym układzie jest tłok, który w swoim zbiorniku określanym cylindrem gromadzi powietrze, a następnie je spręża. W pierwszej fazie zwykłe powietrze zasysane jest z atmosfery, by następnie wlot został zamknięty, a tłok zaczął ściskać dany czynnik. Na końcu otwierany jest zawór wylotowy i sprężone już powietrze trafia dalej w celu wykonywania jakiejś pracy. 

Ten typ urządzeń spotyka się najczęściej w naszych gospodarstwach. To z jego pomocą pompujemy koła w rowerze, piłki czy sprężamy powietrze w lodówce. Jego minusem może być wytwarzanie zbyt dużego hałasu, przez co został wycofany z wielu zakładów produkcyjnych. Niemniej jednak znajdziemy go jeszcze w warsztatach mechanicznych czy agregatach do malowania. 

Rodzaje sprężarek w zależności od branży, w której występują  

Sprężarki śrubowe 

Tutaj zdecydowanie większy nacisk kładzie się na przemysł. Schemat działania również nie jest skomplikowany, dzięki czemu łatwiejszy do wykonania jest serwis sprężarek śrubowych. Chodzi głównie o to, że w celu zdiagnozowania przyczyny ewentualnej usterki konieczne jest rozebranie tylko kilku elementów, a sama naprawa jest również prosta i tania. 

Można śmiało wywnioskować, że najważniejszym elementem całego układu są śruby. Dokładniej mowa o dwóch śrubach kręcących się względem własnej osi oraz w kierunku swojej przeciwległej partnerki. W ten sposób powietrze zassane jest równocześnie napędzane i ściskane w zbiorniku, co zdecydowanie przyspiesza proces sprężania. 

Wyróżniamy sprężarki śrubowe wymagające oleju oraz te, które nie go nie potrzebują. Ich zaletą jest możliwość regularnego działania, a także niewytwarzanie hałasu. Spotkać możemy je w przemyśle naftowym bądź też przy produkcji tkanin. Często występuje również w branżach spożywczych, chemicznych i medycznych. 

Sprężarki odśrodkowe 

Wcześniej wspomnieliśmy o drugiej możliwości wytwarzania sprężonego powietrza, jaką jest gwałtowny wzrost prędkości przepływu tego czynnika. Do tego celu używa się właśnie sprężarek odśrodkowych. W takim kompresorze występuje zaledwie wirnik, który kręcąc się z bardzo dużą prędkością wytwarza wir powietrzny, zwiększając tym samym ciśnienie w zbiorniku. 

Są bezolejowe, ciche i nie wytwarzają zbyt dużego hałasu. Wytwarzają czyste i niezanieczyszczone, sprężone powietrze i stosowane są właśnie w miejscach, w których takowego czynnika potrzeba.