Jakie ogrzewanie w firmie?
Nieruchomości

Jakie ogrzewanie w firmie?

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko profity. Poza zyskami, właściciel musi zapewnić odpowiednie warunki dla swoich pracowników. Chroni ich kodeks pracy, w którym zawarte są najważniejsze przepisy. Oczywiście pracodawca może w granicach prawa minimalizować koszty, byle zachowane były wymagane standardy. W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę kwestię ogrzewania w firmie.

Jakie ogrzewanie w firmie?

Ogrzewanie gazowe – czy to dobry pomysł?

Biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne i ekonomiczne, najbardziej korzystne jest ogrzewanie gazowe. To, o co należy zadbać przed podjęciem odpowiednich kroków, jest określenie, czy na terenie działki może stanąć zbiornik na gaz. Należy również skrupulatnie wyliczyć, jakie konkretnie wartości ciepła są potrzebne. Właściciel firmy musi ponadto zaplanować, gdzie może zostać umieszczony kocioł kondensacyjny. Jest on przecież odpowiedzialny za rozprowadzanie ciepła po całym obiekcie. Do wyboru pozostaje jeszcze umieszczenie na działce zbiornika nadziemnego, czy podziemnego, a może obu? Jak widać sama decyzja nie wystarczy, muszą być spełnione określone przesłanki.

Ekologia i bezpieczeństwo

Jeżeli to ekologia jest najważniejszym czynnikiem, z którym utożsamia się pracodawca, może on postawić na ciepło systemowe. Inaczej mówiąc jest to kogeneracja, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Wszystko to za sprawą montażu wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania. Są one wypełnione wodą, która jest rozprowadzana po kaloryferach w każdym pomieszczeniu użytkowym. Ponadto ogrzewa się oczywiście wodę, a wydajność cieplna jest znacznie podwyższona. Chcąc zapewnić swoim podwładnym bezpieczeństwo, właściciele firm stawiają nierzadko na pompy cieplne. Nie generują one wysokich kosztów, a ciepło do dalszego przetworzenia czerpie między innymi z wód powierzchniowych. Niskie koszty eksploatacji pomp mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Otóż zwracają się bardzo szybko, co stanowi kolejną korzyść. Jak widać na powyższych przykładach, dobre rozwiązania nie zawsze muszą być drogie.