Jak zabezpieczyć dom na zimę w stanie surowym zamkniętym?
Budownictwo

Jak zabezpieczyć dom na zimę w stanie surowym zamkniętym?

Budowa domu to bardzo poważna sprawa i przede wszystkim droga inwestycja.  Stan surowy cechuje się już wstawionymi drzwiami i oknami w mieszkaniu. Na tym etapie można wykonywać prawe wewnątrz domu, ale tylko pod jednym bardzo ważnym warunkiem - musi być ogrzewane. W czasie wykonywania prac mających na celu wykończenie budynku mieszkalnego należy zapewnić pracownikom temperaturę, w której będą mogli pracować. Temperatura nie może spaść poniżej 15 stopni, w znacznym stopniu utrudni to wysychanie materiałów lub nawet zatrzymać wiązanie zapraw. Po zakończonym dniu prac, również należy dogrzewać dom do wyższej temperatury.

Jak zabezpieczyć dom na zimę w stanie surowym zamkniętym?

Większość ekspertów od spraw budowy domów radzi by zimą nie decydować się na wszelakie prace wykończeniowe, jednakże jeśli się już na to zdecydujemy, watro mieć na uwadze fakt, żeby używać materiałów odpornych przede wszystkim na mróz i niskie temperatury. Warto skorzystać z materiałów, których producent deklaruje się na odporność na niskie temperatury i nie zawierają one zapraw, które wykazują dużą ilość wody w składzie, może to znacznie utrudnić twardnienie zapraw czy nawet przerwanie wiązania, w skutek czego wszystko pójdzie na marne. Produkty z wykorzystaniem wapnia czy zapraw wapiennych należy stosować w wyższych temperaturach, powyżej 10 stopni, wtedy wykazują dużą skuteczność, mała szansa na pęknięcia czy nawet rozsypanie się całego wiązania. Tą metodę należy wykorzystywać tylko i wyłącznie zaczynając od wiosny, gdzie temperatura już nie spada poniżej zera, jest dużo więcej słońca, które ogrzewa mury i konstrukcję. Decydując się na tynkowanie ścian wewnątrz budynku należy  suszyć je co najmniej dwa miesiące.

Przygotuj dom na zimę

Jeżeli jednak potocznie mówiąc dmuchamy na zimne i nie chcemy później martwić się o trwałość wykonanych prac, należy zakończyć je tuż przy pierwszych przymrozkach na jesień, a wznowić na wiosnę. Pierwszym etapem zabezpieczenia domu na zimę jest uszczelnienie wentylacji, tak aby był  prawidłowy przepływ powietrza w budynku. Okna powinny być regularnie otwierane, a dom wietrzony, tak aby nie nazbierała sie wilgoć, która również jest dużym zagrożeniem dla ścian - łatwo ulegają zawilgoceniu. Takie mieszkanie nadal trzeba ogrzewać do minimalnej temperatury 10 stopni przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wykończony dom potencjalnie nadaje się do zamieszkania, należy jednak mieć na uwadze, że ściany mogą wydawać się teoretycznie mokre. Po zakończonych pracach  trzeba mocno ogrzewać dom, tak aby dokładnie go wysuszyć, ten proces trwa około dwa miesiące, w tym czasie najlepiej się nie wprowadzać tylko zaczekać do całkowitego osuszenia.