3 mało znane zalety wełny mineralnej
Budownictwo

3 mało znane zalety wełny mineralnej

Wełna mineralna jest doskonałym materiałem do ocieplenia budynku. Dzięki niej, możliwe jest znaczące zredukowanie rachunków za ogrzewanie w okresie grzewczym. To jednak nie jedyna korzyść wynikająca ze stosowania tego materiału. W tym artykule wskazujemy 3 mniej oczywiste zalety wełny skalnej.

Mineralna wełna jest łatwa w montażu

Zaletą wełny mineralnej jest łatwość jej instalacji. Nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu - wystarczą ręce i kilka podstawowych narzędzi. Materiał jest dostarczany w rolce, o szerokości około 50-60 cm. Sama rolka nie jest ciężka, co ułatwia jej przenoszenie na wyższe piętra.

Sam materiał można przycinać za pomocą noża kuchennego, dzięki czemu dostosowanie rozmiaru do aktualnych jest bardzo proste. Wełnę skalną można przymocować bezpośrednio do ścian lub sufitu za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ewentualnie można ją zszyć za pomocą pistoletu do zszywek.

3 mało znane zalety wełny mineralnej 

Wełna mineralna jest odporna na pleśń, grzyby i bakterie

Drobne włókna, z których zbudowana jest wełna skalna, są znane z tego, że zapobiegają rozwojowi mikrobów i pleśni na powierzchniach budowlanych, takich jak ściany i podłogi. Są one również doskonałym wyborem na izolację w przestrzeniach piwnicznych, ponieważ nie rozszerzają się pod wpływem wilgoci - wełna mineralna może wchłonąć do 35% swojej wagi wody, nie przyjmując przy tym żadnego wyraźnego zapachu ani odbarwienia.

Zobacz więcej tutaj: https://elewacyjni.pl/porady/z-jakich-materialow-najlepiej-wykonac-elewacje-polaczona-z-ociepleniem-metody-ocieplania-scian-lekka-sucha-i-lekka-mokra-jak-to-wyglada-w-praktyce.html

Wełna mineralna jest doskonałym pochłaniaczem dźwięku

Wełna skalna jest skutecznym pochłaniaczem dźwięku dzięki swojej gęstości: posiada mikroskopijne przestrzenie pomiędzy włóknami, które pochłaniają fale dźwiękowe podczas ich przemieszczania się. Ten gruby materiał może pochłonąć do 70% wszystkich fal dźwiękowych w pomieszczeniu.

Właściwości dźwiękochłonne wełny mineralnej sprawiają, że jest ona doskonałym wyborem przy urządzaniu profesjonalnego studia nagrań. Powłoka wełny doskonale tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz, ale również ogranicza wydostawanie się hałasu ze środka budynku - co znacząco ułatwia przeprowadzanie głośnych prób muzycznych.

Z doskonałych właściwości akustycznych możesz skorzystać również w swoim domu. Decydując się na montaż wełny skalnej, ograniczysz napływ hałasów z zewnątrz - pochodzących na przykład z ulicy lub od sąsiadów.

Łatwość montażu, odporność na powstawanie pleśni i grzybów, a także dobra izolacja akustyczna to tylko 3 z całego szeregu zalet wełny skalnej. Nic więc dziwnego, że materiał ten jest tak popularny wśród osób budujących własny dom.