Berudium sp. z o.o.

 ul. Tuwima 2
 41-800 Zabrze

 Infolinia: 801 587 551
 Tel.: 32 273 36 18
 Czynne 7 dni w tygodniu
 w godzinach  8 - 23

 biuro@ekonomiczne-grzejniki.pl

Przedzwonimy do Ciebie jeżeli podasz poniżej swój numer telefonu.

Informacje o grzejnikach:

 

« przejdź wyżej | strona główna » ogrzewanie elektryczne? » dlaczego grzejniki są energooszczędne?

Dlaczego grzejniki są energooszczędne?

Sprzedawane przez nas grzejniki elektryczne nie są "cudownymi" urządzeniami,  które "produkują" energię cieplną z niczego.

Aby zrozumieć samą ideę energooszczędności trzeba się przyjrzeć budowie i sposobowi działania elektrycznych urządzeń grzewczych.

Nasze mieszkanie, dom czy biura potrzebują określonej ilości energii cieplnej (wyrażoną w kcal) aby utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. To ile kcal będzie potrzebne zależy przede wszystkich od wielkości pomieszczeń, od tego jaką temperaturę chcemy w nich utrzymać oraz od izolacji samego budynku. Nie zależą zaś zupełnie od wybranego systemu grzewczego.  I tego faktu nie zmieni nikt i nic, żadne "cudowne" urządzenie czy system grzewczy. Żadne zapewnienia poszczególnych firm, że ich urządzenia "produkują" więcej energii cieplnej niż urządzenia grzewcze innych firm. Niestety, niewielki mamy wpływ na wymienione wcześniej czynniki decydujące o tym jakie jest zapotrzebowanie cieplne naszego mieszakania, domu czy biura. Nie mamy przecież wpływu na wielkość pomieszczeń, nie zmienimy z dnia na dzień naszych upodobań cieplnych (czyli tego co odczuwamy jako temperaturę dla nas "komfortową") ani też nie zmienimy z dnia na dzień izolacji budynku (choć dobre zaizolowanie budynku powinno być cały czas naszym priorytetem).  To na co rzeczywiście mamy wpływ to wybór samego systemu grzewczego i grzejników oraz na sposób ich działania.

Każde elektryczne urządzenie grzewcze ma określony współczynnik przetwarzania energii elektrycznej na ciepło. Najlepsze, najbardziej nowoczesne grzejniki elektryczne mają oczywiście ten współczynnik najwyższy. Co oznacza w tym przypadku słowo "najlepsze"? Otóż oznacza ono grzejniki, które wykonane są z użyciem najnowocześniejszych obecnie technologii i - co jeszcze ważniejsze - z wykorzystaniem najlepszych, najbardziej odpowiednich materiałów. Takich materiałów, przy wyborze których producent nie poszedł na żadne kompromisy cenowe tylko po to, aby, w rezultacie, obniżyć cenę ostateczną samych grzejników (nie są to więc, niestety, urządzenia tanie).

Trzeba obiektywnie przyznać, że kilka wiodących firm na świecie produkuje już takie właśnie urządzenia, które dzięki swojej budowie mają taki sam (najwyższy możliwy) współczynnik zamiany energii elektrycznej w ciepło (1kWh = 859,85 kcal/h). Proszę nie wierzyć w zapewnienia marketingowe poszczególnych firm, że ten współczynnik w ich urządzeniach jest wyższy niż w urządzeniach konkurencji - to nieprawda! To tylko "chwyty" marketingowe! Wystarczy to sprawdzić w byle tabeli przeliczającej wartości fizyczne (tabele te są również osiągalne w Internecie, np. https://www.lw.cad.pl/jedn/jedn_moc.htm).

Powstaje więc pytanie dlaczego mimo wszystko grzejniki jednych firm są bardziej energooszczędne niż innych? I tutaj odpowiedź jest bardzo prosta - poprzez elektroniczne elementy sterujące ich pracą. Te elektroniczne elementy można podzielić na trzy  grupy: elementy sterujące temperaturą grzejnika (termostaty, najlepiej cyfrowe), elementy sterujące poborem energii elektrycznej oraz elementy programujące pracę grzejnika w czasie.

  • Termostat powinien być jak najbardziej czuły.  Powinien utrzymywać stałą, zadaną temperaturę w możliwie jak najwęższym przedziale temperatur ( z dokładnością do dziesiętnych części stopnia C.) Jak to opisano w zakładce "Jak to działa?", tańsze termostaty z prostym i mało nowoczesnym elementem pomiarowym powodują olbrzymie straty energii elektrycznej poprzez ciągłe przegrzewanie pomieszczenia (np. przy ustawionej temperaturze 22 st. C wyłączają się przy 24-25 st. C.), albo też na odwrót, włączają się dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie np. do 19-20 st. C. i znowu muszą pobrać dużą ilość energii aby rozpocząć niepotrzebne "dogrzewanie" pomieszczenia.
  • Element sterujący poborem energii elektrycznej monitoruje cały czas pracę urządzenia i dzięki posiadanej "pamięci" wie ile energii elektrycznej grzejnik powinien pobrać aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu do wartości zadanej. Dzięki tym ciągłym kalkulacjom i "pamięci" grzejnik nie musi włączać pełnej swojej mocy (np. 1500W) aby dogrzać pomieszczenie ale włącza tylko taką jej część jaka rzeczywiście będzie w danej sytuacji potrzebna (np. 750W).
  • Element programujący pracę grzejnika powinien pozwalać na pełne zarządzanie temperaturą przez wszystkie 24 godziny wszystkich 7 dni tygodnia. Przeznaczenie każdego pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu jest inne. Pomieszczenia używane są w różnym czasie i różną chcemy mieć w nich temperaturę. Przykładem może tu być  sypialnia, w której chcemy mieć niższą temperaturę w ciągu dnia kiedy jej nie używany i również niższą w nocy kiedy śpimy. W momencie kiedy jednak budzimy się lub kładziemy spać chcemy aby temperatura była wyższa (komfortowa).  Innym, może nawet skrajnym przykładem, jest łazienka, w której wielu z nas lubi temperaturę nawet rzędu 25 - 26 st. C. kiedy bierzemy kąpiel lub prysznic a potem spod niego wychodzimy. Przez resztę jednak doby wystarcza nam w łazience temperatura komfortowa (np. 22 st. C), a kiedy nas w domu nie ma (godziny naszej pracy) lub śpimy, wystarczy w niej zupełnie temperatura ekonomiczna (np. 18 st. C.).  Dodatkowym czynnikiem jest weekend, kiedy to większość z nas zmienia nieco swój tryb życia (aktywności).  Jest oczywistym, że w tym okresie czasu urządzenia grzewcze w całym naszym domu/mieszkaniu powinny pracować w inny, zmodyfikowany do naszych potrzeb, sposób.

Oferowane przez nas grzejniki elektryczne spełniają wszystkie wymienione wyżej wymagania i dzięki temu są nieporównywalne z produktami innych firm pod względem energooszczędności i komfortu działania. A że są przy tym wykonane wyjątkowo estetycznie, zgodnie z najnowszymi trendami we wzornictwie użytkowym, to już tylko dodatkowa ich zaleta…